Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Nedir? Belirtileri

yorumsuz
1.366 views

Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Son 6-7 senede bilgisayarların yerini akıllı telefonlar almış olsa da halen daha bilgisayarlar aktif bir şekilde kullanılmakta ve telefonların yazılımı dahi bilgisayardan geliştirilmekte.

Bunun yanında bilgisayar oyunları da aktif bir şekilde oynanmakta ve e-spor müsabakaları dahi yapılmakta, peki bu bilgisayar oyunları masum bir eğlence mi, yoksa bağımlılık mı?

Bilgisayar oyunu bağımlılığının iki türü vardır, Birincisi tek oyunculu bilgisayar oyunu bağımlılığı (TOBOB) , öteki ise çok oyunculu bilgisayar oyunu bağımlılığı (ÇOBOB). İkincisi birincisinden daha tehlikelidir; zira  TOBO’da amaç genellikle bir görevi tamamlayıp oyunu bitirmek iken, ÇOBOB’da oyunun bir sonu yoktur. Çoğunlukla amaç sürekli yeni gelen sanal düşmanları öldürmektir.

Bu oyunların bağımlılık yapmasının pek çok sebebi vardır, bunlardan biri de bu oyunların geliştiricilerinin oyuncuları daha çok oyuna bağlamak ve dolayısıyla daha çok para kazanmak için kasten bu şekilde geliştirmesidir.

Yazı Başlıkları

Belirtileri/Zararları Nelerdir?

Her bağımlılıkta olduğu gibi bu bağımlılığın da belirtileri/Zararları vardır. Bunlar ikiye ayrılır: Ruhsal Belirtiler ve Fizyolojik Belirtiler.

Ruhsal Belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Bir süre oyun oynanmadığında hayattan zevk alamama
  • Başka zamanlarda oyunda yaptıklarını ve yapacaklarını düşünme
  • Kendini odada izole etme ve sürekli bilgisayar oynama isteği

Bir de dediğimiz gibi Fizyolojik Belirtiler/Zararlar vardır, bunlar:

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Oyun oynarken kişi, o kadar görüş alanı içerisinde bir tek o ufak ekrana odaklandığı için diğer şeyleri göz ardı eder. Zamanla bu gündelik hayata da yansır ve Dikkat Eksikliği meydana gelir.

Ayrıca kişi bilgisayar başında sandalyede saatlerce hareketsiz durduğu için vücut bilgisayar oyunu oynamıyorken sürekli hareket etme isteği duyar, bu istek çoğu zaman evin içinde volta atarak giderilir. Bu da Hiperaktivite Bozukluğudur.

Obezite

Kişi saatlerce sandalyede hareketsiz durduğu için Hiperaktivite Bozukluğu oluşmakla kalmaz, kişi obez olur. Obezite de Damar Tıkanıklığı, Kalp Yetmezliği gibi pek çok hastalığa davetiye çıkarır.

Karpal Tünel Sendromu

Gece Yatarken Elde uyuşma, Şişme ve Sertleşme ile kendini gösteren Karpal Tünel Sendromu, Elin sürekli bilek masaüstünde, parmaklar ve el fare üstünde olmasından kaynaklanır. Tedavisi vardır fakat kolay bir tedavi değildir.

Gerçeklik Bozukluğu

Bu belirti meydana geldiyse artık durum çok ciddidir. Çünkü artık bağımlı, gerçek ile sanalı karıştırmaktadır. Örneğin bir oyunda savaşmak kolaydır, çünkü ölmeyeceğinizi biliyorsunuz. Ama gerçek hayat öyle değildir. İşte bu belirtiye sahip olan kişiler gerçek hayattaki savaşı da oyundaki savaş kadar kolay zannetmektedir.

Bunlar gibi pek çok daha belirti vardır ve bunlar sadece bazılarıdır.

Peki Ne Yapılmalı?

Bağımlı olmayan kişiler bağımlılığa yakalanmamak için günde 2 saatten fazla oyun oynamamalıdırlar. Bağımlı olan kişiler ise kendilerini bir süre nadasa bırakmalı ve psikiyatrik tedavi almalıdırlar. Normal Bağımlılıklarda iyileşme süresi yaklaşık 90 gündür, fakat çok ciddi bağımlılıklarda bu 2 seneyi bulabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bağımlılık her ne kadar ağır olursa olsun, bir psikiyatri eşliğinde tedavisi büyük ölçüde mümkün olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın