Çalışanda Yıllık İzni Kaç Gündür?

yorumsuz
1.057 views

Çalışanda yıllık izni kaç gündür? Çalışanların yıllık izin haklarını elde edebilmeleri için en az 1 yıl çalışmaları gerekiyor. 1 yıl çalışanlarda yıllık izin birinci yılı doldurma anından itibaren alınabiliyor.

Çalışanlarda yıllık izin kaç gündür? Kimler yıllık izin kullanabilir? Çalışanda yıllık izin kaç gündür?

Çalışanda Yıllık İzni Kaç Gündür? 1 yılı doldurmalarının ardından 14 gün olarak başlıyor. 5-15 yıl arası 20, 15 yıldan fazlası için de 26 güne çıkan yıllık izin, 50 yaş üzerindekiler için de 20 günden daha az olmuyor. İşveren ve işçinin izinler konusunda anlaşmaları gerekiyor. İzinden vazgeçmek ya da izin vermemek yasal olarak mümkün olmuyor. Sigortalı çalışan her işçinin yıllık iznini istediği tarihlerde kullanma hakkı vardır.

Part Time Çalışanlarda Yıllık İzin

Part time çalışanlarda yıllık izin için de çalışmaya başladıkları andan itibaren 1 yıllık sürenin doldurulması gerekiyor. Çalışılmayan günler de bu süre içinde yer alıyor. 4857 sayılı iş kanunda belirlenen yıllık izin süreleri, 15 yıl ve üzerinde 26 günden az olmamak kaydıyla çalışma süresine göre değişiyor. Yıllık izne dahil edilmeyen tatil günleri ise ekstradan izin kullanmayı sağlıyor. Kadınların yıllık izinleri doğum izninden ayrı olarak kullanılabiliyor. Özel sektörde yine işverenin kontrolünde olan bu durum en son brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

Bölünerek İzin Alınabiliyor

Bölünerek izin alınabiliyor, senelik izinlerinizi bir kerede kullanabileceğiniz gibi, ikiye de bölebilirsiniz. 10 günden az olmamak kaydıyla kullanabileceğiniz izinler sayesinde yılın istediğiniz döneminde izin alabilirsiniz. İşçinin adı soyadı, işe giriş tarihi, yıllık izin tarihi aralığı gibi bilgilerin yer aldığı izin belgesi izin kurulunca ilan edilmektedir. Memurlarda yıllık izin bu şekilde izlenirken işçiler için biraz da işvereninin insiyatifine bırakılmış bir durum söz konusudur. Kullanılmayan yıllık izinler ise, başvurulması halinde parası alınabilen izinler olarak geri ödemeye tabi olabilmektedir.

SGK BİLGİLERİ isimli kategorimizde sgk ile ilgili konulara ulaşabilirsiniz. Bu konular hakkındaki bilgilerinizi ilgili yazılarımızın alt kısmında bulunan yorum bölmesine yapabilirsiniz. Eğer yorumunuz yazımız hakkında bilgiler içeriyorsa yorum sahibinin izni alındıktan sonra ilgili konu içeriğine alıntı şeklinde eklenebilir. Bu sayede yazılarımızın kalitesi sizlerin sayesinde daha da artabilir ve daha çok kişiye hitap edebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın