Dürüst İnsan

yorumsuz
98 views

Dürüst insan ; Çevreniz de o kadar çok insan vardır ki bunu say say bitiremezsiniz. Size huzur ve huzursuzluk veren bir çok insan vardır. Kimini çok seviyorsunuzdur huzur verir, kimini tanıyorsunuzdur selamlaşır huzur verir, kimini hiç sevmiyor olabilir hatta görmek bile istemeyebilirsiniz ve sizi huzursuz eder. Aynı ortam da bulunmak bile istemezsiniz sizi huzursuz eden insanlarla.

Bakın çevrenize dürüst insanların yanında kaç kişi var ? Kaç insan var sizin yanınızdayken sizi mutlu eden ? Hangi insanlara daha dürüstsünüz ? Kendinize hiç sordunuz mu ?

Şimdi sakin olun, rahatlayın, derin bir nefes alın ve sessiz bir ortamda kendi muhakemenizi yapın. Düşünün ! Düşünceleriniz de negatif duygularınızın esiri olmaktan kurtulun. Kendinize sorun, kaçmayın bir kere olsun kendinizden. Çevrenizdeki insanlara karşı ne kadar dürüstsünüz. Ne kadar kendiniz siniz ? İnsanların size karşı tavırlarına bakın. İhtiyaçlarınızı karşıladığınız zaman ki hallerine bir de size ihtiyacı oldukları zaman ki hallerine bakın. Size karşı ne kadar dürüstler bir bakın.

Hz. Ömer (R.A)

Şüphe etmek yanlış bir şey değil. Abartıya kaçıp paranoyak olmayın tabii. Şüphe insana özgü bir düşünce. Şüphe edin. İlk tanıştığınız insanlara karşı direk kendiniz anlatmayın. Önce karşınızdaki insanları tartın. Bakın gözlemleyin. Konuşmasını, hareketlerini, sohbetini, duygu değişimindeki hallerini gözlemleyin. Bu sizi kötü insan yapmaz. Şüphe etmek gelecekte karşılaşabileceğiniz sizi kıracak veya karşı tarafı kırmanıza neden olabilecek durumların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Hz. Mevlana ne güzel söylemiş aslında güzelce okuyalım anlayalım düşünelim.

Mevlana

Ne demiş Hz. Mevlana

” Sen verdikçe dost görünen çok olur.

İste de gör hepsi birden yok olur.

Sen kendi kendine yetmeyi öğren;

Tüm dünyanın malına gönlün tok olur. “

Mevlana

GENEL başlıklı kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer vermekteyiz. Eğer dilerseniz kategorimizi ziyaret edebilir ve konulara ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için önemli. Konular hakkında yorumlarınızı yapabilirsiniz. Eğer konu hakkındaki yorumunuz bilgi amaçlı ise yorum sahibinden izin alınarak yorumunuz konu içerisinde alıntı yapılarak yayınlanabilir.

Hayata ve Tüm Her şeye Dürüst insan olmanız Temennisiyle.

onedirbak.com
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın