Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yorumsuz
1.497 views

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler. Ev sahibi mi olmak istiyorsunuz? Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir. Bilgi alarak ev seçiminizi yapabilirsiniz.

Yazı Başlıkları

Evinizin Hangi Cepheye Baktığı Önemli

Evinizin gün içinde ne kadar güneş aldığı son derece önemlidir. Bu sebeple ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, ilk olarak doğru cephe seçimi yer alıyor.

 • Kuzey cephesi
 • Güney cephesi

İki cephenin de kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Güney cepheli olan evler için yaşadığınız kente göre değişecek de olsa, çoğu zaman yoğun oalrak güneş aldığını söyleyebiliriz.

Depreme – Yangına Karşı Güvenlik

Türkiye geniş bir bölümü deprem bölgesi olan bir ülke. Bu nedenle aldığınız evin güvenliğini sağlamak açısından mutlaka depreme ve yangına karşı güvenli olan evler arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

ev-almak-için-ne-gerekli
ev-almak-için-ne-gerekli

Depreme dayanıklı evler;

Evlerin depreme karşı dayanıklı olduğuna dair sunulan belgeler olacaktır. Bu belgelerin dışında direkt olarak kullanılan malzemeler üzerinden hareket ederek de evinizin güvenliğinin sağlanmış olduğuna emin olabilirsiniz.

Yangına karşı güvenlik;

Yangına karşı güvenliğin sağlanması için evde yangın merdivenin dışında sigorta ile de bu durumu destekleyebilirsiniz. Ancak yüksek katlı evler için yangın merdiveninin olması son derece önemlidir.

ev-almak-için-ne-lazım
ev-almak-için-ne-lazım

Dış Cephenin Özellikleri

Ev alırken bakacaklarınız arasında dış cephe özellikleri olacak. Yalıtımın olması son derece önemli. Bunun kanıtlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Dış cephe özelliklerinin sunulmuş olduğu evler için yalıtım ilk bakacaklarınız arasındadır.

Yalıtım;

Ses ve ısı yalıtımının olması evde rahat etmenizi sağlayacaktır. Hem ısı açısından tasarruf etmeniz hem de dışarıdaki seslerin evinize girmemesi ve evde huzur ortamının sağlanması açısından yalıtımın olduğu evleri tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

 • Ses yalıtımı
 • Isı yalıtımı

Renk;

Genel olarak güney cephesinde olan ve gün içinde güneşlenme süresi uzun olan evler için rengin açık renkte olması önemlidir. Koyu renk olan evler güneşi soğuracağından, sıcak aylarda evin çok sıcak olması problemi ortaya çıkabilir. Bunun önlenmesi açısından dilerseniz evin renginin belirlenmesi konusunda seçici olabilirsiniz.

İç Cephenin Özellikleri

Peki, alacağınız evin iç cephe özellikleri nasıl olmalıdır? Evinizin hem kolay temizlenmesi hem de sağlam iç tesisatın olması sağlanmalıdır. Bunun için yapacağınız incelemeler, kalite üzerine olmalıdır.

 • Zemin özellikleri
 • Duvar özellikleri
 • Oda sayısı
 • Banyo sayısı
 • Balkon
 • Mutfak özellikleri
 • Koridor olması

Yukarıda verilenler ev alırken bakmanız gerekenler arasında. Tamamen sizin istediğiniz gibi bir evde yaşamanız açısından, bunları kontrol edebilirsiniz. Koridor olan evler sayesinde, odalardan geçiş olmaması ve rahat şekilde hareket edilmesi mümkündür.

Çocuk odası ve ebeveyn odasının da arasında mesafe olmasına dikkat edebilirsiniz. Ebeveyn banyosu ve buna benzer kriterleriniz varsa tamamını inceleyerek, ona göre evinizi belirleyebilirsiniz. Ev almak için mutlaka doğru şekilde analizlerinizi yaparak ona göre hareket etmeniz uygun olacaktır. Seçiminizi yapabilirsiniz.

Yazımız hakkında yorum yapmayı unutmayın.

GENEL başlıklı kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer vermekteyiz. Eğer dilerseniz kategorimizi ziyaret edebilir ve konulara ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için önemli. Konular hakkında yorumlarınızı yapabilirsiniz. Eğer konu hakkındaki yorumunuz bilgi amaçlı ise yorum sahibinden izin alınarak yorumunuz konu içerisinde alıntı yapılarak yayınlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın