İlk Müslümanlar Kimlerdir?

4 yorum
1.935 views

İlk Müslümanlar Kimlerdir? Peygamberimiz Hz.Muhammed’e vahi geldikten sonra, Peygamberimizin etrafındaki çoğu kişi, onun dürüstlüğüne, iyiliğine inanarak İslam dinini kabul ederek Müslüman olmuşlardır. Peki bu ilk Müslüman onlar kimlerdir?

İlk 40 müslüman kimdir? İlk kim müslüman oldu? İlk müslüman kim? yazımızın devamında bunlara yer vereceğiz.

Hz. Ömer(40. Müslüman)’e kadar müslüman olan kırk kişi ise şöyledir. Hz.Hatice,Hz. Ali, Hz.Ebubekir, Hz.Osman, Hz.Zeyd, Hz.Talha, Hz.Zübeyr, Sad, Hz.Abdurrahman, Hz.Said, Hz.Ebu Ubeyde, Hz.Hamza, Hz.Haris, Hz.Cafer, Hz.Mısab, Hz.Mesud, Hz.Iyas, Hz.Ebuzer, Hz.Ebu Selman, Hz.Osman Mazun, Hz.Zeyd Harise, Hz.Bilal, Hz.Habbab, Hz.Hatib, Hz.Halid Bekir, Hz.Abdurrahman Cahş, Hz.Ebu Ahmed, Hz.Amir, Hz.Amir Rebia, Hz.Vakıd, Hz.Erkam, Hz.Üveys, Hz.Halid, Hz.Ömer Anbese, Hz.Nuaym, Hz.Ammar, Hz.Süheyb, Hz.Mikdad, Hz.Said Hudri.

Hz.Muhammed’e vahi geldikten sonra müslüman olanlar;

Hz. Hatice:Peygamberimizin eşi ve ilk Müslümandır.

Hz. Ali:Peygamberimizin amcaoğlu, ehlibeyti, manevi kardeşi, vahy katibi, damadıdır. Ayrıca 4.Halifedir.

Hz.Ebubekir:Zengin bir tacir ve Mekkelilerin güvendiği bir kişiydi. Servetini İslam uğruna harcadı. Peygamberimiz öldükten sonra halifelik yapmıştır.

Hz. Zeyd bin Harise: Peygamberimizin kölesiydi, azat edildi, evlatlık edinildi ve manevi oğlu oldu.

Hz. Osman: Vahy katibiydi ve kur’an’ı çoğalttırdı. Kur’an okuken şehit edildi.

Yazı Başlıkları

Hz Ali’nin Müslüman oluşu

Hz Muhammed 8 yaşından 25 yaşına gelene kadar amcası Ebu Talib’in evinde yaşamıştır. Amcası tarafından hoş tutulmuş, kendi çocuklarından ayrılmamıştır. Hz Hatice ile evlenmesiyle, maddi anlamda rahatlamış, eşinin evine yerleşmiştir. Amcasının evi kalabalık olduğundan, onu birazcık rahatlatmak için, 5 yaşında olan amca oğlu Ali’yi kendi evine almıştır. Hz Hatice ve Hz Muhammed’i namaz kılarken gören Hz Ali, bunun ne anlama geldiği sorunca, Peygamberimiz ona Müslümanlığı anlatmıştır. Hz Ali on yaşında olmasına rağmen, Müslümanlığı kabul etmiştir.

Hz Ebu Bekir’in Müslüman oluşu

Kureyş kabilesinin Teymoğulları kolundan olan Ebu Bekir, Peygamberimizin en yakın dostudur. Mekkelilerin güvendiği zengin bir tacirdi. Sünni inancına göre ilk Müslüman olan erkek ve ilk halifedir. Dürüst olması ve samimiyeti nedeniyle Hz Muhammed ailesi dışından ilk olarak Hz Ebu Bekir’i Müslüman olmaya, İslam’ı kabul etmeye davet etti. Davete icabet eden Hz Ebu Bekir sayesinde, Peygamberimizin desteği artmış oldu. Hz Ebu Bekir servetini İslam uğruna harcayan, köle olan Müslüman’ları satın alarak azad eden biriydi. İslamiyet uğruna yapılan bütün savaşlara katılmıştır. Peygamberimizin ölümünün ardından Kuran’ı toplayarak, 142 hadis söylemiş ve 634 yılında vefat etmiştir. Hücre-i Saadette bulunan kabre gömülmüştür.

Zeyd Bin Harise’nin Müslüman olması

Peygamberimizin kölesiyken, azad edilip, evlatlığı olarak Onun manevi oğlu olmuştur. Seriyye komutanlığı yapmış ve 629 yılında Mute’de ölmüştür.

Osman bin Affan’ın Müslüman olması

İslam’ın üçüncü halifesi olan Osman, Bedir dışında yapılan savaşlara katılmıştır. Sebe taraftarları tarafından, oruçlu ve Kuran okurken 656 yılında öldürülmüştür. Zengin ve vahiy katibi olmasından Kuran’ı çoğaltmıştır. Lakabı Naşir-ul Kuran olan Osman, 146 hadis beyan etmiştir.

GENEL başlıklı kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer vermekteyiz. Eğer dilerseniz kategorimizi ziyaret edebilir ve konulara ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için önemli. Konular hakkında yorumlarınızı yapabilirsiniz. Eğer konu hakkındaki yorumunuz bilgi amaçlı ise yorum sahibinden izin alınarak yorumunuz konu içerisinde alıntı yapılarak yayınlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


İlk Müslümanlar Kimlerdir? (4 Yorum)

    • Tabi yer vereceğiz. Hatta daha geniş bilgilere de yer vereceğiz. Çağımızda unutulan ve öğretilmeyen bir çok konu var dinimiz ile ilgili. Bu konu da makalelerimiz sitemize kısa zaman içerisinde yüklenmeye devam edecektir.