İnsanların Sağlığına Direkt Etki Eden Şeyler

yorumsuz
648 views

Genellikle beden ve ruh sağlığı arasında bir ayrım yapılır. Fakat fiziksel sağlık ve ruh sağlığı ele alındığında aslında aynıdır. Kötü beden sağlığı, ruh sağlığı problemleri yaşama riskini artırır. İnsanların Sağlığına Direkt Etki Eden Şeyler Benzer şekilde, kötü ruh sağlığı da, sağlıksız bir beden anlamına gelmektedir.

Yazı Başlıkları

İnsanların Sağlığına Direkt Etki Eden Şeyler

Ruh Sağlığı Fiziksel Sağlığı Nasıl Etkiler?

Zayıf psikolojinin, beden sağlığını etkilemesinin bazı nedenleri vardır. Kendine özgü sıkıntısı olan bireylerin kanser olma olasılığı % 32 daha fazladır. Yapılan araştırmalarda depresyonun kalp rahatsızlıklarını tetiklediği görülmüştür.

Yaşam Tarzı Faktörleri

Bu yaşam tarzı faktörleri hem beden hem ruh sağlığınızı etkileyebilir.

Egzersiz

Fiziksel aktivite, bedeninizi formda tutmanın yanı sıra, zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin de harika bir yoludur. Araştırmalar, egzersiz yapmanın beyinde mutluluk hormonu salgıladığını göstermektedir. 10 dakikalık tempolu bir yürüyüş bile, zihinsel uyanıklığınızı, pozitif ruh halinizi artırır. İnsanların Sağlığına Direkt Etki Eden Şeyler

Diyet

İyi beslenme, duygularımızı etkilemede çok önemli bir faktördür. Sağlıklı, dengeli bir diyet, yeterli protein miktarını, vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat ve vitaminleri içermelidir. Yediğimiz yiyecekler, depresyon, Alzheimer dahil olmak üzere bir çok zihinsel hastalığın gelişimine olumlu etki edebilir.

Sigara İçmek

Sigara içmek hem zihinsel hem de bedensel sağlığınıza olumsuz yan etkileri vardır. Akıl sağlığı sorunları olan birçok insan, sigaranın semptomlarını azalttığını söylemektedir. Ancak, bu etki çok kısa sürer. Depresyonda olan bireyler, diğer insanlara göre iki katı daha fazla sigara içerler.

İnsan Sağlığına İklim Etkisi

İklim değişikliğinin insan sağlığına direkt etkileri arasında sıcaklıklar, yağış değişimleri, aşırı hava olaylarının sıklığı ve yükselen deniz seviyeleri sayılabilir. Bu etkiler, yediğimiz yiyecekleri, içtiğimiz suyu, soluduğumuz havayı değiştirerek sağlığımızı tehdit ediyor.

Bu sağlık risklerinin şiddeti, bireyin yaşam tarzı, yaşı, cinsiyeti ve ekonomik durumu gibi faktörlerin farklılıklarına bağlı olmaktadır. Etkiler, bireylerin yaşadığı bölgeye, sağlık tehditlerine karşı ne kadar duyarlı olduğuna, iklim değişikliğine ne kadar maruz kaldığına bağlı olarak değişmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar, sağlık risklerine karşı daha savunmasız olabilirler, ancak iklim değişikliği Türkiye Cumhuriyeti gibi sağlık konusunda duyarlı ülkelerde bile ciddi tehlikeler oluşturur. Çocuklar, hamile kadınlar, yaşlı insanlar ve düşük gelirli insanlar gibi belirli popülasyonlar, artan risklerle daha fazla karşı karşıyadır.

SAĞLIK adı altındaki kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer verilmektedir. Yazımız hakkında yorum yapmayı unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın