İşçi Sigorta Ne Zaman Başlatılır?

yorumsuz
1.365 views

İşçi sigorta ne zaman başlatılır? İşçilerin mağdur olmaması için devlet işverenlere birçok teşvik veriyor. Bu teşviklerle işçilerin sigortalanma hakları ellerinden alınmamış oluyor.

İşçi sigorta ne zaman başlatılır sorusunun cevabını merak eden birçok kişi, sanılanın aksine ilk işe başlanan tarihte de deneme süresinde de sigortanın başladığını bilmelidir. Bir gün dahi işçi çalıştıran bir işverenin işçisini mutlaka SGK’ya bildirmesi gerekir. Sigortalanan işçi 30 gün priminin ödenmesi halinde sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaktır.

Yazı Başlıkları

İşten Çıkarılınca İzin Kullanımı

İşçilerin işten çıkarılması durumunda en az 30 gün prim ödenmesi halinde sigortaları geçerli olacaktır. Eğer işçinin son 1 yıl içinde en az 30 gün yatmış primi varsa hemen hastane hizmetinden yararlanması mümkün olacaktır. 18 yaşını doldurmayanlar anne ve babalarından bakılabilirken, okulu devam eden erkek çocukları 25 yaşına kadar, kız çocukları ise evlenene kadar sigortalı sayılabiliyor.

İşçinin sigortası işe girdiği ilk günden itibaren yatırılmalıdır. Yatırılmaması suçtur. Bu tür destekler almak istediğinizde her zaman işveren olarak başvurabilir, işvereninizin bu tür işlerden haberi yoksa hemen bilgi alması için onu yönlendirebilirsiniz. Özellikle kadın işçi istihdamı için teşvikler oldukça uzun sürüyor. Bunları tercih ederek değerlendirebilirsiniz.

Sigortası Yatmayan İşçi Ne Yapabilir?

Sigortası yatmayan işçi SGK’ya bildirimde bulunarak işverenin sigortasını yapmadığını bildirebilir. Ziyarete gelen yetkililer işyerinde sigortalı olup olmadığı ortaya çıkan işçiler nedeniyle işverene ceza kesecektir. Birçok teşvik alan işverenler işçi çalıştırmaları halinde prim desteği almaları mümkün oluyor. (İşverenler, güvenilir bir çözüm bulmak istediğinizde muhasebeciniz bu konuda bilgilenmenizi sağlayacaktır.)

İşçi sigortası başlangıcı için 1 yıl içinde en az 30 gün varsa sigortanın başladığı gün, son 1 yıldır hiç sigortalanmamışsa 30 gün çalışması yeterli olacaktır.

SGK BİLGİLERİ hakkındaki kategorimize göz atarak bu ve bunun gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Konu hakkında yapacağınız yorumlar bizim için değerli. Sgk ile ilgili bilgilerinizi konularımızın altında belirterek yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. Yorumunuz konumuz için bilgi ve bilgiler içeriyorsa yorum sahibinden izin alınarak yazımızın içeriğine alıntı olarak eklenebilir. Bu sayede yazılarımız daha bilgi verici hale gelir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın