Kramp Neden Olur? Kramp Nedir?

yorumsuz
1.630 views

Kramp neden olur? Kramp nedir? Kramp özellikle orta yaşlı insanlarda genellikle ani hareketler yaparken meydana gelir. Kramp’ı kasların istemsiz olarak çok sert bir biçimde kasılıp acı vermesi olarak tanımlayabiliriz. Kramp çoğu zaman bacak ve ayak bölgelerinde olurken, başka bölgelerde de zuhur edebilir.

Kramp neden olur? Kramp nedir? Kramplar kalıcı hasara sebep olmamaktadır. Fakat geçici olarak kramp giren uzuv kullanılamaz. Kramp giren kasta oluşan kasılmayı gözle görebilirsiniz. Kramp neden olur? kramp nedir? Kramplar genellikle 10 saniye sürerken bazı durumlarda 10 dakikayı bile bulabilirken kramp geçtikten sonra da kasınızdaki acı kısmen duruyor olabilir. Tüm bunlar normaldir.

Yazı Başlıkları

Kramp Neden Olur?

Pek çok sebepten dolayı kramp meydana gelebilir. Bunlardan en yaygını Ani Hareket yapmaktır.

Ani Hareket Yapmak

Bir kasınızla ani bir hareket yapmaya çalıştığınızda, onu zorlamış olursunuz ve bu durumda kramp meydana gelir. Bunun için hareketlerinizi çok hızlı yapmayın, ninja değilsiniz. Örneğin bağdaş kurmuş oturuyor iken bir anda kalkmaya çalışmayın, egzersiz yaparken ısınmadan ağırlık kaldırmaya, egzersiz aletlerini kullanmaya çalışmayın.

Mineral Eksikliği

Yiyip içtiklerinize dikkat edin, Magnezyum, Sodyum, Kalsiyum, Potasyum gibi mineralleri eksik almanız durumunda vücudunuzda kramplar meydana gelebilir. eğer sık kramp yaşıyorsanız bol bol maden suyu ve sporcu içecekleri tüketin. Çünkü bunlar yukarıda saydığımız minerallerden bolca içermektedir.

Yetersiz Kan Dolaşımı

Ateroskleroz (damar sertliği) durumunda da kramp meydana gelebilir. Bu çoğunlukla egzersiz yaparken meydana gelir ve bu durumda kramp girmesi olasıdır.

Yetersiz Sıvı Alımı

Yetersiz sıvı alımı kasların kasılmasına neden olur. Sıvı alımına dikkat etmediğiniz takdirde krampların meydana gelmesi olasıdır. Bol bol su tüketmeye dikkat edin.

Uykusuzluk

Yeteri kadar uykusuzlukta kramp sebebidir. Çünkü uyumadığınız takdirde bir süre sonra vücuttaki kaslar kasılmaya başlıyor ve kramp girme riski artıyor.

Kramp Tedavisi

Kramplar en fazla 10 dakika içinde geçmektedir fakat kriz sıklığını azaltabilirsiniz. Bunun için bir doktora gidebileceğiniz gibi, evde kendiniz de çalışmalar yapabilirsiniz. Doktorunuz size egzersizler önerebilir veya ilaç yazabilir. Evde ise kendiniz kramptan hemen sonra bölgeye masaj uygulayabilir, sıcak su yastığı kullanabilir veya sıcak bir duşa girebilirsiniz.

SAĞLIK ile ilgili kategorimizde diğer konularımıza erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın