Malulen Emeklilik Şartları

yorumsuz
1.308 views

Malulen Emeklilik Şartları, farklı sebeplerden dolayı malûlen emekli olacak olanlar için belirlenen şartlara uygun olunması gerekmektedir.

Kişinin özellikle iş gücünü %60 oranında kaybetmiş olması halinde malulen emeklilik şartları geçerli olması durumunda emekli olması mümkündür. Aynı zamanda kişinin prim ödeme gün sayısı ve bunun yanı sıra sigorta şartlarının da sağlanmış olması gerekir. Çalışma koşulları içerisinde özellikle beklenmedik şekilde ortaya çıkabilecek olan durumlar kişinin malûlen emekli olmasına neden olabilir. Emekliliğin gerçekleşebilmesi için %60 ve üzerinde işgücü kaybının yaşamış olması gerekmektedir. İşgücü kaybının %60’ın altında olması durumunda emeklilik hakkı kazanılması mümkün olmayabilir.

Yazı Başlıkları

SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama

Malulen Emekli Nasıl Olunur?

Vatandaşların özellikle sigortalı olarak çalıştıktan sonra zaman içerisinde yaşamış olan farklı olaylar nedeniyle malûlen emekli olması mümkündür. Sigortalı olmayan vatandaşlar için geçerli değildir. Aynı zamanda malulen emeklilik sartları ihtiyaç duyulacak olan şartlar şunlardır;

  • 4A, 4B ve 4C sigortalı kapsamında çalışmakta olan vatandaşlar için on yıl çalışma süresinin bulunması gerekmektedir.
  • Sağlık kurulu tarafından verilecek olan rapor içerisinde minimum olarak %60 ve üzeri işgücü kaybının yaşandığının belirlenmiş olması gerekir.
  • 10 yıllık çalışma süresi içerisinde 1800 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Yaşanan işgücü kaybının özellikle vatandaşın işe giriş tarihinden sonra olması gerekmektedir.
  • 4A kapsamında sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların işten ayrılmış olması gerekir.
  • 4B kapsamında sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların ticari faaliyetlerinin bulunmaması gerekmektedir.
  • 4C kapsamında sigortalı olan vatandaşların görevlerinden ayrılmaları belirlenen şartlar arasında bulunmaktadır.

Yukarıda belirlenen şartlara uygun olan kişiler için malulen emekli nasıl olunur? Sorusunun cevabı alınan evraklar ile yapılacak olan başvurular doğrultusunda gerçekleştirilecek kontrollerin ardından belirlenmektedir. Uygun olan kişiler işgücü kaybı nedeniyle malulen emekli olarak verilen imkanlardan yararlanmaktadır.

Malulen emeklilik hakkında daha fazla araştırma ve bilgi paylaşımı yapmamızı isterseniz yorumlarda bu durumu belirtmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca; malulen emeklilik şartları konusunda daha çok bilgi ve verileri sizinle paylaşabiliriz.

Sgk Bilgileri adı altındaki kategorimizde böyle konulara da ayrıca yer verdiğimizi belirtmek isteriz. Alt kısımdaki linkten Sgk bilgileri kategorimize göz atabilirsiniz.

Sgk bilgileri Kategorimiz

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın