Obezite Nedir? Belirtileri

yorumsuz
1.609 views

Obezite Nedir? Belirtileri , çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Özellikle gelişmiş ülkelerde görülmektedir, ABD’deki her 3 kişiden biri obezite hastalığına sahiptir.

Obezite nedir? Belirtileri ; Obezite basitçe vücutta olması gereken yağ seviyesinden fazla yağ olmasıdır. Obez olup olmadığınızı öğrenmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilen Vücut Kitle İndeksinizi hesaplamak durumundasınız. Bunun için ağırlığınızı boyunuzun karesine bölün, (KG/M2)  Çıkan sonuç sizin Vücut Kitle İndeksinizdir.

Eğer VKİ’niz 18.5’in altında ise zayıf, 18,5-24,9 arası ise normal, 25-29,9 arası ise fazla kilolu, 30-39.9 iseniz obez, 40 ve üstü iseniz morbid obezsiniz.

obezite-neye-sebep-olur
obezite-neye-sebep-olur

Yazı Başlıkları

Obezite Nedenleri

Obezite nedenleri genellikle sık abur cubur yemek, sık fast-food tarzı yemekler yemek, çok şeker yemek,  spor yapmamak,  ve fazla yemek yemekten kaynaklanır. Fakat obezite her zaman bundan dolayı olmaz, vücudundaki başka bir hastalık, özellikle kalp rahatsızlıklarından dolayı da olabilir. Dolayısıyla obez birisini gördüğümüzde ona önyargı ile yaklaşmamamız gerekir. Obezite Nedir? Belirtileri nelerdir

Obezite Neye sebep olur?

Obezite neye sebep olur , beraberinde pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Eğer obeziteden kurtulmayı başarabilirseniz:

 • Migren %57 oranında
 • Depresyondan %55 oranında
 • Uyku apnesi 4te 3 (%75) oranında
 • Astım %82 oranında
 • Şeker Hastalığı %83 oranında
 • Karaciğer yağlanması 10da 9 (%90) oranında
 • Kolestrol %63 oranında
 • Gut %75 oranında
 • İdrar Kaçırma %44-88 arası bir oranda
 • Hipertansiyon %52 ila %92 arası bir oranda
 • Eklem Hastalıkları %41 ila %76 arası bir oranda

Tedavi edilmiş olur. Yaşam Kaliteniz %95 artar ve Şişmanlığa bağlı olarak ölme riskiniz en az %30 azalır.

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisi vardır. Bir Diyetisyen kontrolünde diyet uygulanabilir, doktor kontrolünde günlük egzersizler uygulanabilir ve cerrahi operasyon geçirmeyi tercih edebilirsiniz, üçüncüsünü en son ihtimal olarak tercih etmenizi öneriyoruz. Ve elbette ki uygulayacağınız tedavi yöntemini doktorunuz belirleyecektir. Doktorunuz sizin ideal kilonuza ulaşmanızı sağlayacaktır. Doktor tavsiyesi harici diyete kalkışmanızı önermiyoruz. Sağlıklı bir yaşam süreceğim uğruna sağlığınızı daha kötüye sokmayınız.

Obezite Nedir? Belirtileri, obezite belirtileri ve sağlık ile ilgili aklınıza takılan sorunları yorumlar kısmında belirtebilir kısa zamanda aklınıza takılan bu sorular hakkında bilgiler alabilirsiniz.

SAĞLIK adı altındaki kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın