OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) Nedir?

yorumsuz
1.334 views

OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) Nedir? Halk arasında takıntı, Bir anksiyete hastalığıdır. Önceleri nadir bir hastalık olduğu düşünülse de, günümüzdeki araştırmalar tam tersi, yaygın bir hastalık olduğunu göstermiştir.

OKB Çoğu kişide olmasına rağmen herkeste farklı bir derecededir. Bu hastalığın ilerlediği kişiler psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilirler.

OKB , zorlayıcı düşünceler olarak tanımlayabiliriz. Yani şöyle: Aklınıza sizi rahatsız edecek bir düşünce geliyor, onu kafanızdan atmak istiyorsunuz ama siz atmak istedikçe o kendini daha çok tekrarlıyor. Bu düşünce genellikle bir şeyden emin olamama ile ilgilidir. Örneğin ocağın altını söndürmek, kapıyı kilitlemek, anahtarı almış olmak gibi düşüncelerdir.

Fakat sadece bunlardan ibaret olmayıp pek çok şekilde kendini gösterebilir. Bu düşünceyi kafadan atmak için de zorlayıcı bir davranış uygulanır. Anahtarı alıp almadığını takıntı yapan birisinin, kapıyı kapatmadan cebini kontrol etmesini buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu zorlayıcı davranışı yapmadığı takdirde kişi kendisini tedirgin hissedebilir.

Yazı Başlıkları

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedenleri

OKB, bir kaç nedeni vardır.

Serotonin Eksikliği

Serotonin insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi oluşturan bir nörotransmitterdir. Bunun eksik olması durumunda OKB (Takıntı) hastalığının geliştiği gözlemlenmiştir. Hatta bundan dolayı OKB için geliştirilen Antidepresanların serotonin geri alım inhibitörünü kapatıcı özelliği vardır.

Çocukluk Travmaları

Kişinin çocukluğunda yaşadığı travmalar ile OKB hastalığının ilerlemesi arasında bir bağ olduğu uzmanlarca gözlemlenmiştir.

Genetik OKB

OKB Hastası kişinin birinci derece yakınlarında OKB olması durumunda genetik olarak Hastaya geçmiş olma ihtimali de vardır.

OKB Hastası kişinin birinci derece yakınlarında OKB olması durumunda genetik olarak Hastaya geçmiş olma ihtimali de vardır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk
Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi nedir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

OKB Basit bir hastalıktır ve bir psikiyatri eşliğinde çok kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Psikiyatristler bunun için Prozac, Risperdal gibi ‘masum’ ilaçlar yazmakta ve bu ilaçların doktor kontrolünde en az 1 sene kullanılması gerekmektedir. İlaçların doktor kontrolü dışında dozajını değiştirmek veya tamamen bırakmak doğru olmadığı gibi hastalığın daha da ilerlemesine sebebiyet verebilir.

Son olarak, takıntıların farkına varmak iyi bir gelişme göstergesidir. Yani örneğin bir adam bulunduğu hastane odasında masanın bulunmasını takıntı yaptı, eğer “şu masa şuradan gitsin de rahatlayayım” diye düşünmek yerine “şu masa takıntım geçsin de rahatlayayım” diye düşünüyorsa büyük bir ilerleme var demektir.

SAĞLIK adı altındaki kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın