Otizm Nedir?

yorumsuz
1.371 views

Otizm Nedir? Otizm sosyal bir rahatsızlıktır. Down Sendromu ile karıştırılsa da, aslında çok farklıdır. Zira Down Sendromu Otizmden daha ileri bir rahatsızlıktır ve Otizmli bireylerin yüzleri bizimki gibi iken, Down Sendromlu kardeşlerimizin yüzü normal insanlara göre biraz daha farklıdır.

Otizm Nedir? Otizm genellikle doğuştandır ve doğuştan değilse her zaman 3 yaşından önce başlar. Beynin sosyal bölümünün gelişimini engelleyen bir hastalıktır. Sosyal hayatı etkilemesine rağmen 30 yaşına gelmiş bir insan bile otizmli olduğunu yeni fark edebiliyor.

Yazı Başlıkları

Otizm Nedeni

Otizm Nedeni ; hakkında fazla bilinen bir şey yok, sadece genetik olduğu biliniyor. Hangi genin buna neden olduğu ise halen daha araştırılıyor.

Otizm Belirtileri

Otizm belirtileri ; Her yaşta bu rahatsızlığın belirtileri farklı olmakla beraber, ortak belirtiler de vardır.

Konuşurken yüze bakmama, göz göze gelmekten çekinme, sosyalleşme problemleri

Otizm Hastaları başka insanlarla konuşurken karşıdaki kişinin yüzüne bakmaktan çekinirler. Göz göze gelmekten de aynı şekilde. Karşı koyup göz teması kurmaya çalıştıklarında utanma, heyecanlanma, gülme isteği gibi durumlarla karşılaşırlar. Ayrıca beden dili ve yüz ifadesi gibi şeyleri iyi kullanabildikleri söylenemez.

Sohbet etmede zorlanma

Otistikler birisiyle sohbet başlatmakta zorlanırlar. Konuşmaya nereden gireceğini bilemez, çekinirler. Devam eden sohbeti de sürdürmekte zorlanırlar.

Yaşıtlarının onun ilgisini çekmemesi

Hangi yaşta olurlarsa olsunlar, otizm hastaları kendi yaşıtlarıyla arkadaşlık kurmak ile ilgilenmezler, kurmaya çalıştıklarında da bu pek sağlıklı olmaz. Kendilerinden daha büyük veya daha küçük insanlar ile arkadaşlık kurmaya çalışırlar.

Empati Kurmakta Zorlanma

Otizmliler empati kurmakta zorlanırlar. Yani karşıdaki kişinin düşüncelerini, hislerini, üzüntülerini ve sevinçlerini anlamakta zorlanırlar. Anlasalar bile kendini onun yerine koyup o duyguları yaşayamazlar.

Bir şeyleri sürekli tekrarlama

Bazen otistiğin aklına bir kelime takılır, sürekli olarak, 3-5 saniye aralıkla onu kendi kendine tekrar eder.

Esprileri, imaları anlamakta zorlanma

Otizmliler birisini dinlerken veya onunla konuşurken, karşıdaki kişinin ima ettiği şeyi anlayamaz. Örneğin karşıdaki kişi onunla ironi yapar, otizmli bunu gerçekten diyor sanar. Veya yaptığı espriyi anlayamaz ve ciddiye alır gibi.

Bunun gibi pek çok sosyal belirti vardır. Tedavisi ise psikiyatriye danışarak OKB, Depresyon, DEHB gibi hastalıklar için olan ilaçları kullanmak ve bir psikoloğa danışmak şeklinde gerçekleşir.

SAĞLIK adı altındaki kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın