Psikolojik rahatsızlıklar ve ruhsal bozukluklar

yorumsuz
594 views

Psikolojik rahatsızlıklar ve ruhsal bozukluklar en basit şekliyle ifade etmek gerekirse, davranışsal duygusal anlamda yaşanan bozulmalar olarak nitelendirilebilir. Psikolojik ve ruhsal bozukluklar yaşayan bireylerin özel hayatını, sosyal hayatını, iş hayatını her türlü yaşamsal faaliyetini etkileyen bu rahatsızlıklar bazen ilaçlarla bazen de medikal gözetim altında tedavi edilebilmektedir.

Yazı Başlıkları

Psikolojik rahatsızlıklar ve ruhsal bozukluklar

Semptomlara ve hastaların verdiği tepkilere göre birbirinden ayrılmaktadır. Psikolojik rahatsızlıkları olan bir hasta, diğer insanlar gibi sıradan davranabilirler. Buna rağmen bu rahatsızlıklardan muzdarip kimseler, şiddet ve etrafına zarar verme gibi büyük davranışsal bozukluklar gösterebilir, intihara meyledebilir, bilincinde olmayarak ağır kazalara sebebiyet verebilir, diğer fiziksel rahatsızlıklarıyla birleşip farklı davranışsal bozukluklarla baş gösterebilir. Psikolojik ve ruhsal bozukluk yaşayan bireyler, üretkenlik yeteneklerinde ve sosyal faaliyetlerinde çok büyük kayıplar yaşar.

Psikolojik Rahatsızlık ve Ruhsal Bozukluk Çeşitleri

Semptomlar ve kendilerini dışa vuruş yönünden kendi arasında ayrılır.

Psikolojik rahatsızlık ve Ruhsal Bozukluklar
Psikolojik rahatsızlık ve Ruhsal Bozukluklar

Başlıca psikolojik rahatsızlıklar ve ruhsal bozukluk çeşitleri ; anksiyete (klostrofobi, sosyofobi, travma sonrası stres bozuklukları, panik atak gibi), duygudurum bozuklukları (manik-depresyon,depresyon gibi), kişilik bozuklukları (çift karakter, şizofreni,hyde-jykell sendromu gibi), yeme bozuklukları, bağımlılıklar ve cinsel problemleridir. Psikolojik bir tanıyı koymak, fiziksel bir rahatsızlığın tanısını koymak kadar kolay bir iş değildir. Fiziksel rahatsızlıklarda elle tutulacak deliller (MRI, Röntgen gibi) bulunabilirken, psikolojik rahatsızlıklara sadece semptomlar üzerinden karar verilir.

Psikolojik rahatsızlıkların bazı nedenleri de manevi yönden eksikliklerdir. Manevi açıdan insanlar kendilerini doyurması gerekir. Manevi olarak doyurmak derken; Namaz kılmak, Oruç Tutmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve bunun gibi durumlar ruhun ilacı olduğundan insan ruhu aç bıraktığı zamanlarda psikolojik rahatsızlıklar baş göstermeye başlıyor. Şunu gerçekten bilmelidir ki insan. Nasıl karnımız acıktığı zaman yemek vb tüketim ile karnımızı doyuruyorsak işte ruhunda gıdası bunlar.

SAĞLIK adı altındaki kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer verilmektedir. Yazımız hakkında yorum yapmayı unutmayın. Eğer yanlış bilgiler varsa bu konu hakkında doğrusunu bizimle paylaşabilirsiniz. Çünkü bildiğiniz gibi İnternet üzerinde o kadar çok böyle konular var ki doğruluğu konusunda insanlar sürekli farklı düşünceler içerisine giriyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın