Rapor Parası Nasıl Alınır?

yorumsuz
1.301 views

SGK’ya bağlı olarak çalışmakta olanlar için rapor parası nasıl alınır yaşanacak olan sağlık problemleri ya da iş kazaları durumunda rapor parası alınması mümkündür.

Çalışma sırasında yaşanacak olan sağlık problemleri veya iş kazaları durum rapor parası nasıl alınır? Özellikle çalışanların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Rapor süresi boyunca işe gidemedikleri için izinli sayılan çalışanlardan sonrasında SGK tarafından verilecek olan rapor parasını alabilirler. İzinli olunan süre boyunca özellikle yaşanacak olan maddi kayıplar SGK tarafından geri ödenmektedir

Yazı Başlıkları

Rapor Parası Nedir?

Sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlar için iş kazası ya da hastalanma durumunda rapor alınması ile belirlenen süre boyunca yaşanacak olan maddi kaybın geri ödenebilmesi için rapor parası alınmaktadır. Geçici iş görememezlik durumunda sigortalı çalışanlar için geçerli olan bir ödenektir. Hastalık, doğum, iş kazası gibi durumlardan güzellikle sigortalı çalışanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş sağlık kuruluşları ya da hekimler tarafından rapor yazılması durumunda geçici bir süre iş yapamamaları söz konusu olmaktadır. Bu süre zarfında yaşanacak olan maddi kaybın önlenebilmesi için rapor parası verilmektedir.

Rapor Parasını Kimler Alabilir?

Rapor parasını kimler alabilir, raporun özellikle iş yerine verilmesinin ardından gerçekleştirilecek olan işlemler doğrultusunda rapor süresi için ödeme yapılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan rapor parası sorgulama işlemleri doğrultusunda rapor parasını yatıp yatmadığını kolayca öğrenilmektedir. Ziraat bankası veya PTT şubelerine giderek yapılacak olan başvurular dahilinde ödenen paranın alınması sağlanmaktadır.

E-devlet sistemi üzerinden kullanıcılar yapacakları incelemeler dahilinde kolayca bilgi alabilirler. Sigortalı olarak çalışmakta olan kişiler için farklı sebeplerden dolayı alınacak olan raporlar doğrultusunda rapor parasının alınması mümkündür. Farklı sağlık sorunları nedeniyle 3 gün ve daha fazla gün sayısına göre rapor olanlar için ödeme yapılmaktadır.

SGK BİLGİLERİ ile ilgili kategorimize giderek bu ve bunun gibi konulara ulaşabilirsiniz. Ayrıca sgk ile ilgili bildiklerinizi bilgi ve birikimlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Yorumunuzun bilgi verme durumuna göre yazımızın içeriğinde yorum sahibinin izni alınarak alıntı şeklinde yer verilebilir. Bu sayede daha kapsamlı bilgilerin birleştirilmesi olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın