SGK Gecikme Zammı Nasıl Hesaplanır?

yorumsuz
1.362 views

SGK gecikme zammı nasıl hesaplanır? Bağlı bulunan SGK’ya primlerin düzenli olarak ödenmemesi halinde borçluluk durumu ortaya çıkıyor.

Yazı Başlıkları

SGK gecikme zammı nasıl hesaplanır?

SGK gecikme faizi nasıl hesaplanır? Merak edenler, %2’lik bir gecikme farkını görecektir. Bu oran ödeme yapmamanız durumunda ortaya çıkacak olan gecikme faizli geri ödeme oranıdır. Yani ödemeyi geciktirdiğiniz süre arttıkça ödeyeceğiniz faiz de artacaktır. Gecikme zammı çok fazla olmasa da, ödenmesi geciken sigortalı sayısı fazla olduğunda bu sayı da artmaktadır. Ciddi bir borç yükü altına girmemek için primlerinizi düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir.

Teşviklerden Yararlanılabiliyor

Teşviklerden yararlanmak için tercih edeceğiniz işveren yardımları kolayca ödemenizi yapmanızı sağlayacaktır. İnternet sayesinde çok sayıda kolaylık sunan SGK işlemleri arasında prim borcunun ödenmesi de bulunuyor. En kısa sürede teşvikten yararlanmak isteyenler başvuru yapabilir, düzenli prim ödeme indirimlerini alabilirler. İşçi çalıştıranlara destek veren birçok prim indirimi sayesinde siz de kolaylık sağlayabilirsiniz.

Esnaflar Zor Durumda Kalabiliyor

İşleri iyi gitmeyen esnaflar en çok prim borcu olanlar arasında yer alıyor. Esnaf primlerini ödeyemediğinde Bağkur’u iptal edilmiyor ama prim borcu birikiyor. Devlet bazen kredi desteği vererek primleri ödenme konusunda esneklik sağlıyor. Böylece işçi çalıştıran da iş sahibi olan Bağkurlu da primlerini kesinti olmadan ödeyebiliyor.Bağ-kur primleri artık İnternet üzerinden ödenebildiği için birçok kişi bu kolaylıktan yararlanabiliyor. Her ay düzenli bir gelir elde eden esnaf, dükkan kirası, genel giderler ve SGK primi masraflarını karşılayamadığında zor duruma düşebiliyor. Dükkan kepenklerini kapatmak yerine devlet de bu konuda yardımcı oluyor. İnternet’ten SGK borç ödeme ve sorgulama işlemleri kolayca yapılıyor. İnternet bankacılığı ve devlet şifrelerinden herhangi birinin olması yeterli. Bunlarla sisteme giriş yapılarak prim borçları görüntüleniyor. Ödemeler kısa sürede gerçekleşiyor.

SGK gecikme faizi nasıl hesaplanır? Bu ve bunun gibi bilgilere Sgk Bilgileri adı altındaki kategorimizde böyle konulara da ayrıca yer verdiğimizi belirtmek isteriz. Alt kısımdaki linkten Sgk bilgileri kategorimize göz atabilirsiniz. Ayrıca diğer kategorilerimize de göz atabilirsiniz. Yorum yapmayı unutmayın. Eğer yaptığınız yorum bilgi verici olduğunda yorum sahibinin izni ile yazımızın içeriğine alıntı şekilde ekleyebiliriz.

Sgk bilgileri Kategorimiz

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın