SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

yorumsuz
1.233 views

Sgk hizmet birleştirme nasıl yapılır? BAĞ-KUR, SSK ve emekli sandığı kurumunu bir araya getirmek adına gerçekleştirilecek olan hizmet birleştirme işlemi yapılmaktadır.

2008 yılına kadar özellikle üç farklı kurum üzerinden gerçekleştirilen işlemleri bir araya getirmek adına SGK hizmet birleştirme yapılan değişimler ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama yalnızca sosyal güvenlik formundan öncesi sigortalı olarak çalışmakta olanlar için geçerli olmaktadır.

SGK güvenlik kurumu olmadan önce farklı kurumlara bağlı olarak hayatını sürdürmekte olanlar için emeklilik zamanı gelmeden önce gerçekleştirilecek olan hizmet birleştirme işlemleri emekliler için önemlidir. Bu nedenle özellikle SGK hizmet birleştirme nasıl yapılır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Birleştirme işleminin yapılabilmesi için başvuru yapılacak olan kurumlar şunlardır.

  • Sosyal güvenlik kurumu,
  • Sosyal Sigortalar kanununa göre 506 sayılı olan geçici 20. maddesi uyarınca kurulmuş olan emekli sandıkları,
  • Türkiye Cumhuriyeti emekli sandığı,
  • Esnaflar, Sanatkarlar ve diğer bağımsız olarak çalışmakta olan sosyal sigorta kurumlarıdır.

SGK Hizmet Birleştirme Başvurusu

SGK kapsamında özellikle hizmete başlamadan önce farklı kurumlarda yıllarca çalışmış olan vatandaşların emekliliğinin yaklaşması durumunda hizmet birleştirme faydaları özellikle yapılacak olan başvuruların ardından yararlanmaları mümkündür. Gerekli evrakların hazırlanmasının ardından bizzat yapılacak olan başvurular dahilinde kuruma evrakların teslim edilmesi veya posta yoluyla ulaştırılması mümkündür. Birleştirme için hazırlanacak olan dilekçenin eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir.

Hazırlanacak olan dilekçe çalışmış olduğunuz son kuruma teslim edilmelidir. Hizmet numarasından hazırlanan dilekçe üzerinde bulunması gerekmektedir. Yapılan başvuru sonucunda hazırlanan dilekçe incelenerek kişilerin hizmet süreleri ve aynı zamanda nerede hizmet verdikleri bilgilere ulaşılmaktadır. Daha sonrasında SGK Kurumu ile yapılacak olan yazışmalar dahilinde hizmetlerin birleştirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede çalışanların emekliliği için yapılan inceleme ve birleştirme ile daha hızlı sonuç alması sağlanabilir.

GENEL başlıklı kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer vermekteyiz. Eğer dilerseniz kategorimizi ziyaret edebilir ve konulara ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için önemli. Konular hakkında yorumlarınızı yapabilirsiniz. Eğer konu hakkındaki yorumunuz bilgi amaçlı ise yorum sahibinden izin alınarak yorumunuz konu içerisinde alıntı yapılarak yayınlanabilir.

Yorumlarınızı bu yüzden esirgemeyin.

Teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın