SGK Prim Affı Nedir?

yorumsuz
1.268 views

Sgk prim affı nedir? Sosyal güvenlik kurumu tarafından borcu olan kişiler için SGK affı ve yapılandırma süreci beklemeye alındı.

Sgk prim affı nedir? 2019 yılı içerisinde özellikle sıklıkla söz edilmekte olan SGK prim affı nedir ve ne için geçerlidir? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlu olan kişiler için özellikle merak edilen konulardan biridir. Yeni yapılandırma süreci bekleyiş içerisindedir. Bu nedenle özellikle yapılandırmanın gerçekleştirilmesi ve kararın verilmesi durumunda borçlu olan kişiler için prim affı söz konusu almaktadır.

Yazı Başlıkları

Prim Affı Yapılandırması

Yayınlanan kanuna ilişkin olarak gerçekleşecek olan SGK prim affı yapılandırması hangi borçları kapsamaktadır? Diye düşünenler için aşağıda yer alan borçlar için yapılandırma gerçekleştirilmesi söz konusu olmaktadır.

  • İşsizlik sigortası primi, prim, emeklilik keseneği ve sosyal güvenlik destek primi,
  • İdari para cezaları,
  • İsteğe bağlı primler ve topluluk sigortası primleri,
  • Damga vergisi, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi,
  • Bitirilmiş özel nitelikli olan inşaatlar ile bunun yanı sıra ihale konulu işlerden dolayı ortaya çıkacak olan eksik işçilik tutarlarından hesaplanmış olan sigorta primleri için geçerlidir.
sgk-prim-affi
sgk-prim-affi

Prim Affı Yapılandırması

Sosyal güvenlik kurumu tarafından düzenlenecek olan çalışmalar dahilinde özellikle SGK prim affı nasıl uygulanır? Diye düşünenler için yapılacak olan başvurular doğrultusunda yapılan incelemeler ile ortaya çıkartılacak olan prim borçları üzerinden ödeme yapılacaktır. Başvuru yapılması halinde yapılan incelemeler sırasında farklı sebeplerden dolayı oluşacak olan prim borçları belirlenmektedir. Daha sonrasında yapılan hesaplamalar dahilinde ödenecek olan tutar ortaya çıkartılmaktadır. Kişinin özellikle emekli olabilmesi için var olan borçlarına ödemesi gerekmektedir. Bu nedenle yapılandırma kişilere aynı zamanda avantaj sağlamaktadır. Bu süreçten yararlanmak isteyenler belirlenen kriterlere uygun şekilde oluşan pirim borçları için başvuruları yaparak geri dönüş alabilirler.

SGK BİLGİLERİ adlı kategorimiz de bu ve bunun gibi konuları bulabilirsiniz. Konular hakkında yapacağınız yorumlar konu içerikleri ile alakalı olduğu sürece ve bilgi verici olduğu takdir de yorum sahibinin izni alındıktan sonra konu içeriğinde alıntı şekilde ekleme yapılabilir.

Yazımız hakkında değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın