Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

yorumsuz
1.624 views

Spor yapmanın faydaları nelerdir? Spor nedir? Spor nasıl yapılmalıdır? Spor, kontrollü yapıldığında insanın sağlıklı ve rahat bir yaşam sürmesi, zinde ve dinç durmasını sağlayan bir aktivitedir.

Spor yapmanın faydalarından önce spor nedir? Spor nasıl yapılmalıdır? gibi sorularınızın yanıtlarını verelim.

Yazı Başlıkları

Spor Nedir?

Spor sağlıklı olmak için belirli kurallara uyarak yaptığımız hareketlerdir. Bu hareketlerde amaç, kasları yormaktır. Kaslar ve dolayısıyla vücut yorulduğunda kalp daha çok kan pompalar ve kan ile vücut beslenir. Spora düzenli olarak devam edildiğinde, bir süre sonra pompalanan kan vücut için yetersiz kalmaya başlar ve vücut yeni damarlar üretir. Bu üretilen damarlar sayesinde vücut daha çok beslenir ve artık daha güçlü hale geleceğiniz için koşma, ağırlık kaldırma gibi hareketleri daha kolay yapabilirsiniz.

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Spor yapmanın sebepleri nelerdir ? Aynı zamanda spor, akıl sağlığı için de faydalıdır. Dediğimiz gibi spor yaparken daha çok kan pompalanır ve beyne daha çok oksijen gider. Bildiğiniz üzere de oksijen olmadan beyin çalışmaz. Bunun için psikiyatri ve psikoloji doktorları hastalarına spor yapmalarını şiddetle önermektedir.

Görebileceğiniz üzere birçok faydası olan sporun, faydaları bunlarla da sınırlı değildir. Doktorlar obezite hastalarına da sporu önermekte, spor ile fazla kilolar yakılarak kasa çevrilmektedir. Ayrıca Spor yaparken mutluluk hormonu olarak bilinen Endorfin salgılanmaktadır. Yani düzenli olarak spor yapan birisi yapmayan birisine göre daha mutlu olduğu bilimsel bir gerçektir.

Bunlar gibi spor yapmak için pek çok haklı neden vardır. Az önce bahsettiklerimizi de dahil ederek spor yapmak için nedenleri listeleyeceğiz:

  • Kondisyon Artışı
  • Akıl Sağlığı
  • Fazla Kiloları Yakma
  • Daha Mutlu olma ve Depresyonla Mücadele
  • Sosyal Aktivite
  • Daha Fit Bir Vücut

Gibi sebepler spor yapmak için sebepler arasında sayılabilir.

Spor Nasıl Yapılır?

Spor yapmak için 2 yola başvurabilirsiniz. Bunlardan birisi bir koç kontrolünde spor salonuna yazılmak iken, diğeri bireysel çalışmaktır. Yolunuzu seçtikten sonra ilk önce ısınmalısınız. Isınmaya yavaştan hızlıya koşmak şeklinde veya bisiklet sürme ile başlayabilirsiniz. Ardından ısınma hareketleri yapmanız gerekmektedir.

Bundan sonra spor koçunuzun söylediği şekilde veya bir yerden elde edeceğiniz egzersiz programını uygulayarak spor yapmaya başlayabilirsiniz. Sporun faydasını göstermesi için her açıdan düzenli olmanız gerekmektedir. Uykunuz ve Beslenmeniz düzenli olmalıdır, aksi takdirde kendinizi yormaktan başka bir şey yapmazsınız. Ayrıca spora düzenli olarak devam etmeniz gerekmektedir. Haftada 2-3 gün arayla 3-4 gün boyunca 1.5 saat spor yapmak idealdir.

SAĞLIK ile ilgili kategorimizde diğer konularımıza erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın