Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırları Nelerdir?

2 yorum
1.682 views

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırları nelerdir? Hepimiz uzun ve sağlıklı yaşamak isteriz. Fakat bunun için bazı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor ki bunu yapmıyoruz. Peki uzun ve sağlıklı yaşamak için neler yapmamız gerekiyor?

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırları nelerdir? Adım adım takip edelim.

Yazı Başlıkları

1.Adım: Sağlıklı Beslenin

Evet, tahmin edebileceğiniz üzere öncelikle sağlıklı beslenmemiz gerekiyor. Peki sağlıklı beslenme nasıl olur? Öncelikle hiç bir öğünü atlamamamız gerekiyor: özellikle kahvaltıyı. Kahvaltıyı da çok iyi yapmamız gerekiyor zira kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda en az 1 yumurta, zeytin, peynir gibi şeyler ve sofrada bulunan her şeyden en az 1 adet yememiz gerekiyor. Diğer öğünleri de atlamamalı, abur cubur ve gazlı içeceklerden uzak durmalıyız.

2.Adım: Düzenli Uyku ve Spor

Uyku da çok önemlidir. Özellikle gençlik yıllarında HGH (Human Growth Hormone) yani büyüme hormonu salgılanması için geceleri uyumaya özen göstermeli, ilerleyen yaşlarda da bunu devam ettirmeliyiz. Çünkü geceleri uyumayan veya çok ya da az uyuyan insanlarda depresyon, huzursuzluk gibi sorunların daha çok meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Haftada 3-4 gün spor yapmaya da özen gösterilmeli, günde 2 saatten fazla hareketsiz durulmamalıdır. Gerekiyorsa bir spor salonuna yazılmalıdır.

3.Adım: Dışarı çıkın ve Güneşlenin

Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırları nelerdir? Günde en az 1 kere dahi olsa dışarı çıkın! Özellikle güneşli havalarda daha çok çıkın, zira güneş ışınları vücudumuzdaki B Vitaminini aktive etmektedir. Fazla da durmayın: Çünkü çok fazla da durursanız UV ışınlarından dolayı güneş ışınları zararlı olmaya başlıyor.

4.Adım: Bol bol sebze, Meyve ve Balık Tüketin

Bunlar büyük vitamin ve protein kaynaklarıdır. özellikle Ceviz, Fındık gibi meyveler tüketin. Balıkta tüketmeyi ihmal etmeyin çünkü büyük Çinko ve B12 Kaynağıdır.

5.Adım: Alkol, Sigara, Tuz ve Şekerden uzak durun!

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırları 5. adım dayız. Evet Tuz ve Şeker, Alkol ve Sigara gibi değil ama bu iki çiftte sağlığımız için oldukça zararlı. Alkol ve Sigara ölüme kadar götürebilir, Tuz ve Şeker ise pek çok hastalığa davetiye çıkarır.

6.Adım Check-Up yaptırın

Uzun ve sağlıklı hayatın sırları nelerdir? 6. adım dayız Senede 1 defa hastaneye gidip check-up, yani tam muayeneden geçmeyi ihmal etmeyin. Vücudunuzda bilmediğiniz sinsi hastalıklar dolaşıyor olabilir!

SAĞLIK adı altındaki kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırları Nelerdir? (2 Yorum)