Yaş Haddinden Emeklilik Şartları

yorumsuz
1.148 views

Yaş haddinden emeklilik şartları , Sigorta primlerinin düzenli şekilde yatırılması ve gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda yaş haddinden emeklilik söz konusu olmaktadır.

Emekli olmak isteyenler için yaş haddinden emeklilik şartları özellikle kişinin düzenli şekilde ödemiş olduğu sigorta birimlerinin yanı sıra gerekli şartlara sahip olması durumunda emekli olmasına olanak sağlamaktadır. Kişinin emekli olabilmesi için prim gün sayısı, yaş ve sigortalılık süresi önemlidir. Belli bir yaşa gelmiş olan kişilerin primini tamamlayamaması durumunda yaştan dolayı emeklilik hakkı elde etmesi mümkündür.

Yaş Haddinden Emeklilik Nedir?

Yeni bir yaşa ulaşmış olan kişiler için geçerli olan yaş haddinden emeklilik nedir? Özellikle emekli olmayı düşünenler için önemli konular arasında yer almaktadır. Kişinin prim gün sayısını tamamlamaması halinde yaşını doldurmuş olması nedeniyle emekli olmaya hak kazanması anlamına gelmektedir.

Özellikle prim gün sayısını doldurmak için yeterli şekilde çalışmamış olanlar için yapılan düzenlemeler dahilinde emekli olmak için tanınan bir haktır. 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi bulunan sigortalı kadınlar için yaştan emekli olabilmeleri adına 58 yaşını doldurmuş olmaları ve 3600 Günü tamamlamış olmaları gerekmektedir. Aynı şekilde erkekler için 60 yaş ve 3600 gün tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu durumda yaş haddinden emekli olmaları mümkündür.

yas-haddinden-emeklilik
yas-haddinden-emeklilik

Yaş haddinden emekli olmak isteyenler için özellikle emeklilik şartları önemlidir. Gereken şartlar şunlardır;

1 Mayıs 2008 tarihinde ve sonrasında sigortalı olmuş olan erkekler için ödenecek olan prim gün sayısı 4500 günden 5400 güne çıkarılmıştır. Yaş koşulu özellikle emekli olmak isteyenler için en belirgin şarttır. Bu nedenle belirlenen yaşı geçmiş olmaları ve aynı zamanda belirlenen prim gün sayısını doldurmuş olmaları halinde emekli olmaya hak kazanabilirler. Erkeklerde olduğu gibi aynı şekilde kadınlarda da yaş emekli olmak için en etkili koşuldur.

SGK BİLGİLERİ hakkında kategorimizde bu ve bunun gibi konulara yer verilmektedir. Dilerseniz kategorimizi takip edip gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için önemli. Konu hakkındaki bilgilerinizi yorum da paylaşabilirsiniz. Eğer yorumunuz konumuzu güçlendirirse yorum sahibinden izin alarak konu içerisinde alıntı olarak yorumuna yer verilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın